Zabytki/Atrakcje

Kościół parafialny w Sulęczynie foto: Piotr Zatoń / PIKphotography
Kościół parafialny w Sulęczynie foto: Piotr Zatoń / PIKphotography

Kościół parafialny w Sulęczynie jest neogotycką budowlą wzniesioną w roku 1874. Pierwsza tutejsza świątynia była drewniana i kryta gontem. Jedynie posadzka wykonana była z cegieł. Konsekracja tego kościólka-kaplicy nastąpiła w roku 1616, ponowna zaś, po niegroźnym pożarze, w roku 1725. W akcie uposażenia kościoła i plebana, podpisanym w roku 1616 przez fundatorów, mowa jest także o budowie organistówki i budynku szkoły. XVII-wieczny kościół padł pastwą płomieni w roku 1870. Od spalenia udało się wówczas uratować jedynie trzy barokowe ołtarze stanowiące dziś wyposażenie kościoła. Wokół świątyni dawniej znajdował się cmentarz. Na tyłach kościoła obejrzeć można krosnową dzwonnicę z jednym XIX-wiecznym dzwonem.

Leśny Dwór-450
Leśny Dwór w Sulęczynie foto: Piotr Zatoń / PIKphotography

Dwór Łaszewskich i Heidensteinów jest najstarszym z zachowanych budynków w Sulęczynie. Jego centralna część została wzniesiona w roku 1704. Przypuszczalnie w tym miejscu od wieków wznosiła się siedziba właścicieli Sulęczyna. W roku 1893 Łaszewscy sprzedali państwu dwór i grunty, podobno by spłacić długi karciane. Niemcy grunty zalesili, tworząc nowe nadleśnictwo. Jego siedzibą stał się dwór w Sulęczynie. Po odzyskaniu przez Polskę nieodległości Lasy Państwowe dobudowały do dworu dwa skrzydła. Ostatecznie w roku 1975 przeprowadzono reorganizację nadleśnictw i włączono Sulęczyno do nadleśnictwa Lipusz. Od roku 1982 funkcjonuje tu ośrodek wypoczynkowy, wyróżnia się dziś oferowanym  standardem. Od jez. Węgorzyno dwór oddziela leśny park, nad wodą zaś znajduje się kąpielisko i grill-bar na otwartym powietrzu.

Kościół w Mściszewicach   foto: Piotr Zatoń / pikphotography
Kościół w Mściszewicach     foto: Piotr Zatoń / pikphotography

Kościół parafialny w Mściszewicach wybudowany w latach 20. XX w. był budowlą niewielką o szachulcowych ścianach i dachu krytym gontem. Po wojnie, z początkiem lat 50. mieszkańcy na jego miejscu wystawili istniejącą współcześnie świątynię

Jeziorka Chośnickie   foto: Piotr Zatoń/PIKphotography
Jeziorka Chośnickie    foto: Piotr Zatoń/PIKphotography

Na obszarze Jeziorek Chośnickich zachowały się unikatowe w skali europejskiej enklawy przyrody. Wśród wzgórz, jezior i lasów można odnaleźć ciszę, zakosztować pieszych wędrówek po dziewiczej przyrodzie, powędkować i skorzystać z orzeźwiających kąpieli w czystych wodach jezior. Duże zalesienie sprzyja obfitości zwierzyny łownej, jak dziki, jelenie, sarny. Rezerwat Jeziorka Chośnickie obejmuje siedem zbiorników wodnych o charakterze dystroficznym z mineralnymi wyniesieniami oraz torfowiska wysokie typu bałtyckiego. Torfowiska te porośnięte są borami i brzezinami bagiennymi. Natomiast na mineralnych wyniesieniach występują kwaśne buczyny, kwaśna dąbrowa i bory sosnowe. Na obszarach tych stwierdzoino wiele rzadkich torfowiskowych roślin zarodnikowych i naczyniowych, z czego znaczna częśc to gatunki prawnie chronione w Polsce. Można tu spotka rosiczkę okrągłolistną, poryblin jeziorny oraz kilkusetletnie dęby, a rzadkie chronione w Europie gatunki zierząt to puchacz, żyraw i dzięcioł czarny. Dodatkowym walorem są zbiorowiska mszarów przejściowotorfiskowych , które występują wokoło jeziorek dystroficznych.

 źródło: http://obszary.natura2000.org.pl/index.php?s=obszar&id=179

Kamienne kręgi w Węsiory
Kamienne kręgi w Węsiorach

Tradycyjne miejsce spotkań oraz pochówków plemion Gotów i Gepidów. Cmentarzysko składa się z dwudziestu kurhanów, czterech kamiennych kręgów i ponad 140 grobów, usytuowanych na stoku zalesionego wzgórza. Ten i podobne obiekty znaczą szlak, który wspomniane ludy przebyły między I a V w. n.e. Zdjęcia wykonane w Węsiorach przez archeologów w 1947 roku pokazują również otwarte groby. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępnia w swoich gablotach bardzo dużo zabytków znalezionych tutaj.

Kurhany w Mściszewicach

Na skraju wsi (przy drodze do Augustowa) na początku XX w. stwierdzono obecność ok. 350 kurhanów. Od tamtego czasu archeolodzy co jakiś czas prowadzą tutaj badania prowadzące do kolejnych odkryć. W latach 2010-2011 ekspedycja Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego pod kierunkiem dr. Radosława Janiaka odkryła siedemnaście nieznanych wcześniej kopców kamienno-ziemnych wzniesionych ponad 2,5 tys. lat temu. „Niewielkich rozmiarów konstrukcje znajdują się na peryferiach wielkiego cmentarzyska kurhanowego rozsianego wokół Jeziora Mściszewickiego, użytkowanego pod koniec epoki brązu przez ludność kultury łużyckiej oraz później, w okresie halsztackim przez społeczności kultury pomorskiej” – wyjaśnia dr Janiak.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *